Među svim mačjim bolestima neki su izuzetno rijetki, drugi, naprotiv, prečesto. Pyometra u mačaka odnosi se na samo takve uobičajene bolesti. Pogledajmo što je to.
Sadržaj
Što je piometra u mačiću?
Poznat kao gnusna upala maternice – ova bolest je vrlo opasna za život mačke. Dugo se vjerovalo da su ne sterilizirane mačke starih oko 5 godina bile u opasnosti. Međutim, nedavne studije su pokazale da oboje rađaju mačke i vrlo mlade osobe mogu se razboljeti s pyometrom.
Moguće je isključiti grloboljujuću upalu maternice samo u steriliziranim mačkama, kada se uklone i maternica i oba jajnika.
Vidi također: simptomi cistitisa kod mačaka i liječenje bolesti
Uzroci pyometra kod mačaka
Samo po sebi, gnojna upala maternice ne događa, prethodi ga brojni čimbenici. Kako:
- Infekcija tijekom poroda
- Trauma pri rođenju
- Nezaposleni rad
- Atonija maternice
- Inficirane mačke bolesti
- Bolesti genitourinarnog sustava
- Poremećaji imunološkog procesa
- Nedostatak vitamina
- Hormonski neuspjeh
Posljedica bilo kojeg od tih čimbenika je piometra u mačiću, opasna i često fatalna bolest.
Pročitajte kako dati pilulu mačiću kod kuće.
Simptomi i znakovi pyometra kod mačaka
Purulentna upala maternice ima sljedeća klinička svojstva:
- Povećanje abdomena
- Obilan gnjevni iscjedak smeđe boje iz vagine
- Opća slabost životinja
- Jadna apetita
- povraćanje
- žeđ
- iscrpljenost
- razbarušen
- Vuna pada
- Visoka tjelesna temperatura
VAŽNO! Pyometra može biti tako brz u prirodi da možda nije moguće doći do pojave vanjskih znakova. Nekoliko dana, količina gnoja dosegne 1 litru, zidovi maternice se ne održavaju i sadržaj se proliti u trbušnu šupljinu.
Uz dugi tijek bolesti, vlasnik životinje ne mora obratiti pažnju na simptome, a to je ispunjeno izumiranjem mačke.
Dijagnoza pyometra kod mačaka
Moguće je pravilno postaviti dijagnozu za gnusnu upalu maternice i prema karakterističnim kliničkim znakovima i na osnovi ultrazvuka.
Liječenje piometra kod mačaka
U većini slučajeva, operacija je jedina šansa da spasi ljubimac. Operacija kao što je uklanjanje maternice s prosječnim stanjem životinje obično dovodi do oporavka. Zajedno s maternicom uklanjaju se i jajnici.
Danas, veterinari uklanjaju maternicu laparoskopskom metodom uz uvođenje intradermalnih šavova.Postoperativna skrb se svodi na tijek rehabilitacijskih kapljica i nošenja pokrivača. Obično, nakon 10 dana mačka već osjeća zdravo.
Liječenje piometra u mačiću bez operacije moguće je.
Liječenje lijekom pokušava ukloniti maternicu iz gnojova uz pomoć hormonskih lijekova. Učinkovito, osobito, lijek "Alizin" kada piometra u mačaka (antagonist hormonskog progesterona), koji blokira učinak progesterona na maternicu.
Režim liječenja također uključuje uporabu antibiotika i simptomatskih sredstava. Ako se piometra detektira na samom početku razvoja, tada je šansa za spašavanje mačke 15%. Imajte na umu da se u polovici preživjelih životinja piometra može započeti doslovno sljedećim estrusom. Stoga vlasnik mačke treba razmišljati o sterilizaciji kućnog ljubimca.
Trajanje liječenja ovisi o stupnju razvoja pyometra. Takav tretman lijeka je neučinkovit i, s obzirom na moguće komplikacije, nije potrebno upuštati se u samo-liječenje mačke, u najmanjoj sumnji, odmah se obratite veterinaru!
Vidi također: urolitijazu kod mačaka
Prevencija pyometra kod mačaka
Najsigurnija metoda prevencije je planirana (a ne hitna) sterilizacija!
Ako sterilizacija nije uključena u vaše planove – jednom godišnje obavljati ultrazvučne preglede maternice, nemojte kontrolirati hormonske lijekove, ne sudjelovati na izložbama tijekom estrusa, parenje mačke trebalo bi se dogoditi samo s dokazanim mačkama!
Budite pažljivi na zdravlje vaše mačke i sve će biti u redu!