Ponekad, tijekom čišćenja posude za mačke, vlasnici nađu neugodno "iznenađenje" – krv u izmetu. Takav nalaz može uznemiriti brižne vlasnike – on može pretpostaviti da je kućni ljubimac ozbiljno bolestan. Naravno, nije neophodno zanemariti tu činjenicu, ali ne biste trebali zakopati svog ljubimca prije vremena.
Krv u izmetu mačke je česta pojava, a može ukazivati i na ozbiljne unutarnje patologije i praktično bezopasne slučajne pukotine u području anusa.
- Grimizna krv – znak problema u rektumu ili donjem dijelu crijeva.
- Tamno označava probleme u gornjim dijelovima.
U ovom članku ćemo opisati kako bi trebao djelovati ljubazan i pažljiv domaćin, koji je primijetio krv u njegovu izmetu. Koje radnje treba poduzeti prije medicinskog pregleda životinje, kako postupati s kućnim ljubimcem i koje preventivne mjere mogu spriječiti pojavu ove "nevolje".
Sadržaj
razlozi
Zadatak vlasnika je uočiti krv i sluz u izmetu na vrijeme kako bi životinja odmah pokazala veterinarskom stručnjaku koji će utvrditi uzroke ovog fenomena.Uzroci defekacije krvlju su mnogi.Stanimo na najčešće:
- Krvarenje. Paraziti oštećuju crijevne zidove i uzrokuju pojavu kapi krvi u izmetu mačke.
- Vanjsko tijelo u crijevima. Oštra cijevna kost, komad plastične igračke ili drugi predmet može ozlijediti crijevni zid i uzrokovati krvarenje. Zbog toga se krv pojavljuje u stolici mačaka.
- Zatvor. Prekomjerna stolica može ozlijediti crijevne sluznice tijekom pokreta crijeva.
- Otrovanje s otrovom štakora. Mačka može biti otrovana za vrijeme miša za lov, kao i slučajno jedu otrovani mamac za glodavce. Kao posljedica takvog trovanja razvija se unutarnje krvarenje, a mačka krvlju.
- Neoplazije u crijevima. Razvoj benignih i malignih tumora u crijevima mačke uzrokuje krvne razmake u izmetu životinje.
- Upalni procesi u paranealnim žlijezdama. Ove žlijezde, koje izlučuju tajnu za mačke, nalaze se blizu anusa. Upaljene žlijezde povećavaju veličinu, u naprednim slučajevima počinje apsces, koji se može razviti u fistule.Tijekom pokreta crijeva, te fistule mogu biti ozlijeđene i krvariti.
- Coronavirus enteritis. Zarazna bolest koja najčešće utječe na male mačiće. Bolest je opasna po tome što utječe na sluznicu tankog crijeva, što uzrokuje povraćanje i proljev. Slabo tijelo mačića ne može se nositi s virusom, to će uzrokovati smrt od dehidracije. Izmet s krvlju mačića je alarmantan i vrlo ozbiljan simptom koji zahtijeva neposrednu intervenciju od strane veterinara.
- Loša zgrušavanje krvi. Ova osobina tijela može izazvati crijevne krvarenje, povraćanje krvlju.
- Intolerancija na suhu hranu. Nisu sve mačke mogu probaviti "sušenje". U nekim pojedincima, crijevni zidovi su ozlijeđeni zbog iznimno čvrste prehrane i nedovoljnog vodenog režima. Ovdje možete pomoći prijelazu na sirovu vrstu hrane Superpet.
- Kolitis. Upalna bolest crijeva, koja često utječe na starenje životinja. S kolitisom se krv i sluz pojavljuju u stolicama životinje.
- Bolesti unutarnjih organa: enteritis, želučani ulkus, pankreatitis, gastroenteritis, itd. Bolesti crijeva, jetre, gušterače i želuca mogu uzrokovati otvorenu ili tajnu krv u izmetu mačke.
- Bakterijske infekcije: salmoneloza, kampilobakterija, crijevna tuberkuloza, kolibakterioza itd.
- Pukotine i erozija anusa. Može se razviti na pozadini dugotrajnog zatvora.
- Prolaps rektuma. Takvu bolest može izazvati teško oduzet rad kod mačaka, konstipacija ili povećanu peristaltiku u proljevi.
Kao što vidite, popis bolesti u kojima se krv pojavljuje u izmetu mačaka je opsežna. Vjerojatnost je da ne uspijete samodijagnosticirati i ne biste to trebali – povjerite stručnjacima dijagnostici!
Dijagnoza i pred-medicinska obuka
Prije odlaska u veterinarsku kliniku, vlasnik mora pažljivo promatrati svog kućnog ljubimca tako da rezultati tih promatranja pomažu liječniku da ispravno dijagnosticira.
Važno je obratiti pažnju na sljedeće točke:
- koliko često mačka ulazi u krv: jednom ili poslije svake upotrebe zahod;
- koliko krvi sadrži izmet: kap, nekoliko kapi, ugrušak ili veliku količinu;
- postoje li nečistoće u izmetu: sluz, ugrušak, kose, neprobavljena hrana;
- kako mačka ponaša tijekom pokreta crijeva: vrišteći, napeti, zabrinuti ili opušteni i mirni;
- što se događa s apetitom kućnog ljubimca: mačka odbija jesti, apetit se smanjuje ili povećava;
- koliko često pije vodu: da li životinja muči žeđ;
- Ima li povezanih simptoma: vrućicu, povraćanje, proljev s krvi ili zatvor.
Sve promjene u stanju i ponašanju kućnog ljubimca moraju biti detaljno obaviještene od strane veterinara tijekom liječničkog recepta.
Kako je dijagnoza u veterinarskoj klinici
Na temelju vaših opažanja, kao i dijagnostičkih mjera, bit će napravljena dijagnoza. Dijagnostika uvijek uključuje uzimanje uzoraka krvi za detaljnu analizu, kao i prikupljanje izmeta za kućne ljubimce za istraživanje unutarnjih krvarenja, prisutnost jednostavnih mikroorganizama i helminti.
Potrebno je laboratorijski test – koprogram koji vam omogućuje da saznate mikroskopski sastav mačjih izmeta, da biste analizirali njezina kemijska i fizička svojstva.
Osim toga, liječnik može propisati:
- Ultrazvuk trbušnih organa;
- kolonoskopijski pregled;
- analiza urina;
- alergenska analiza;
- x-zraka trbušnih organa.
Rezultat svih testova i istraživanja bit će propisani tretman, koji se mora strogo slijediti.
Što je liječenje krvi u izmetu
Rekli smo vam što učiniti prije odlaska liječniku, sada razgovarajmo o tome kako će se liječenje odvijati. U liječenju ove patologije mogu biti sljedeće točke:
- injekcije antibiotika za smanjenje upale u crijevima mačke;
- imenovanje antibakterijskih, protuupalnih, antihistaminskih i drugih lijekova;
- operacija uklanjanja polipa i karcinoma;
- uporaba anthelmintskih lijekova za helmintičku invaziju;
- uklanjanje upalnog procesa u para-analnim žlijezdama: drenaža, liječenje medicinskim otopinama;
- prijenos životinje u posebnu terapeutsku prehranu;
- davanje laxatives da tanka stolica i olakšati pokret crijeva;
- ugradnja kapaljki u opasnosti od dehidracije;
- uvođenje svijeća s lijekovima i morskom čašom ulja u anus mačaka;
- instalacija klizme za pražnjenje i čišćenje crijeva izmeta.
Režim liječenja, lijekove i terapeutsku prehranu treba propisati liječnik nakon završne dijagnoze.
Samoobradba u ovom slučaju je neprihvatljiva.! To može dovesti do ozbiljnog pogoršanja stanja životinje i njezine smrti.
Preventivne mjere
Naravno, teško je spriječiti sve razloge zbog kojih mačke idu u pladanj s krvlju, ali možete smanjiti rizik od patologije promatranjem određenih pravila:
- Pravodobno cijepljenje mačića.
- Redovno antiparazitsko liječenje životinja.
- Usklađenost s vodnim režimom.
- Uravnotežena prehrana – prevencija zatvora. Odaberite svoj feed ispravno.
- Pozornost na životinju, koja je spriječiti: samovygula; kontakt s otrovima, kemikalijama i otrovnim tvarima; kontakt s ulicom i bolesnim životinjama.
- Povećajte motoričku aktivnost životinje da poboljšate metabolizam.