Divlje šumske mačke smatraju se progenitorima običnih domaćih mačaka. Najbliži rođaci europske šumske mačke su barchan mačka, manul i trska. Ova se životinja može naći na području Kavkaza, Sjeverne Azije, Afrike, zapadne i istočne Europe.
Unatoč činjenici da su ti kućni ljubimci divlji, neki uzgajivači ih čuvaju kod kuće. Mačak koji u ranom djetinjstvu živi u kući čovjeka navikao se na njega i ponaša se vrlo prijateljski.
- 1. Opis divlje šumske mačke
- 1.1. vrsta
- 2. navike
1 Opis divlje šumske mačke
Šumske mačke imaju veliku gradnju, težine do 9 kg. U ovom slučaju težina mačke u prirodnim uvjetima ovisi o sezoni, dobi i dostupnosti plijena. Stariji mač težak je 2-3 puta manje zimi nego muški ljeti. Divlje šumske mačke koje žive u divljini su manje u težini i veličini od domaćih pojedinaca. Veličina tijela među Europljanima je kako slijedi:
- mačke – duljine do 80 cm i visine 40 cm;
- mačke – duljine do 90 cm i visine 43 cm.
Očekivano trajanje života kod divljih šumskih mačaka znatno je veće nego kod drugih članova obitelji mačaka.U prirodnim uvjetima, životinje žive do 15 godina, a domaće životinje do 30 godina.
U šumskim divljim mačkama muliranje započinje u proljeće i jesen i primjetnije je nego kod običnih mačaka. Aurikli srednje veličine u predstavnicima ove pasmine široko su raspoređeni. Nedostaju četke. Zubi su mali i oštri, a rep je sofisticiran.
Vizija šumske mačke je stereoskopska, a oči boje žućkasto-zelene boje. Nedostaje i trepavice. U očima je treći kapak, odnosno treperenje membrana, koja obavlja zaštitnu funkciju. Mačići vide svoje viđenje 10-12 dana nakon rođenja i počinju izlaziti iz špilje i istražiti svijet oko sebe.
Za razliku od vizije i sluha, koje su ove mačke savršeno razvijene, osjećaj mirisa je nešto slabiji. U prirodi divlja šumska mačka živi u mješovitim i listopadnim šumama, na kamenitim i stjenovitim planinskim područjima, iu šikarama, u blizini rijeka. Glavni neprijatelji za njih su velike ptice i grabežljivci poput risa, vuka, šakala i sokola. Šumske mačke hrane se na zečevima, zečevima, šipkama, ribama, gušterima i malim glodavcima.Jedu lišće nekih biljaka, insekata i školjki. Ponekad su napadnuti martens, ferrets, ermines, divokoza ili srna.
PreporučeniPočetna risa: pasmine mačaka, priroda i obilježja njege
1.1 Vrsta
Postoji klasifikacija divljih šumskih mačaka, a stručnjaci razlikuju više od 20 sorata:
- Europska;
- bijele rase;
- Daleki Istok;
- Amur;
- reed;
- afrička;
- stepa;
- Turkestan;
- Oman;
- indijska stepa;
- Južnoafrički;
- Srednjoeuropska;
- kritski;
- škotski;
- Balearsko;
- korzički;
- grm itd.
Europska šumska mačka
Najčešća podvrsta je europska. Nalazi se na području Kavkaza, Europe i zapadne Ukrajine u šumama i niskim planinama. Boja tih mačaka je heterogena. Crna pruga prolazi duž kralježnice koja u nekim pojedincima dopire do repa. Četiri uzdužne trake naliježu preko čela i mraka, a 5-7 prstenastih traka na repu s crnim vrhom. Udovi i strane na prednjoj strani su obojeni u svjetlijoj sjeni nego na leđima. Bol u trbuhu je svijetao, s dodirom oker.
Reedova mačka
U Rusiji su najčešći mačaste mačke. Ova ruska divlja mačka vizualno se razlikuje od ostalih šumskih mačaka. Kućni ljubimci imaju moćne šape, mali rep i velike uši, na čijim se vrhovima nalaze mali čipci. Životinje žive u šikarama i močvarnim mjestima. Ova vrsta, kao i kavkaska divlja mačka, navedena je u Crvenoj knjizi.
2Povadki
Divlje mačke aktivne noću. S početkom sumraka, idu loviti, skrivaju se u blizini rupa i u skoku prelaze plijen. Ne traže žrtvu i vole čekati i čekati. Dionice također ne idu i lovaju svaki dan. Tijekom noći može se pojesti do 20 malih glodavaca.
Pod prirodnim uvjetima podmiruju se u rupe za lisice, u pukotinama i šupljinama stijena. Kućni ljubimci žive sami i obilježavaju svoj teritorij, ostavljajući miris na drveće, kamenje. Oni se pokušavaju odmaknuti od neke osobe, iako se ponekad mogu susresti i nedaleko od ljudi. Mači divljih šumskih mačaka vrlo su aktivni i znatiželjni. Djeca, unatoč skrbi majke mačke, često napadaju veliki grabežljivci.
Ove divlje mačke nositelji su bjesnoće, poput lisica.
Domesticated šumske mačke nisu agresivne, ali samo ako su odgajane u vrtić od ranog doba. Ako je odrasla osoba već ušla u kuću čovjeka, tada će se ponašati na iznimno nepredvidljiv način, budući da ljudi djeluju kao potencijalna prijetnja njoj.